"Най-добрата академия за първи стъпки в тениса" е авторски материал на Борислав Костуров, публикуван в алманаха "Тенис през три века" (2022 г.)
Тенис клуб „15-40” на Редута има 4 корта под балон. Тук не отделят спорта от забавлението.
Клубът, който се самофинансира - той е може би един от най-младите тенис центрове в София. Основан е през 2006 г. (официално датата на учредяването е през 2005 г. - бел. "15-40"), но отдавна е от първа категория сред клубовете в България, а от 2015 г. и досега е заел твърдо петото място от общо над 120 клуба , категоризирани от БФТ. Намира се на може би най-високото място в София – квартал „Редута”, известен още от турско време като Слатинския редут. Разполага с най-много на брой кортове под балон през зимата – четири. Името му е най-тясно свързано с тенис терминологията, защото клубът е кръстен на... резултат в играта. Това е столичният тенис клуб „15-40”, прострял се в спортния комплекс „Академик”, съвсем близо до зала „Фестивална”.
По идея на треньора Михаил Андреев и група бизнесмени, запалени от него, се наемат пет червени корта. Някак си естествено за треньор е привлечен русенецът Атанас Георгиев, бивш национален състезател за юноши през периода 1972-1975 г., човекът, който преди години в Хасково е посветил в магията на тениса и самия Михаил Андреев. Две години по-късно, през 2008 г., е направена нова структура на клуба и Георгиев е преназначен за спортен директор и главен треньор (с лиценз „А”) на „15-40”. В типичния си стил на работохолик и вещ организатор Атанас Георгиев, утвърдил вече през 80-те и 90-те години хасковската тенис школа, преминал през БФ тенис и треньорска работа в ТК „Малееви”, се залавя веднага за работа. Прави детско- юношески групи, от които да подбере и перспективни деца за състезатели. И до ден- днешен в тенис училището на ТК „15-40” се обучават над 100 деца на възраст от 4 до 18 години.
Не без гордост Наско (както го наричат многобройните му приятели в тениса) изтъква, че ако трябва да се формулира профил на клуба, то това е „най-добрата тенис академия за обучение на подрастващи деца – за първите стъпки в този красив спорт”. За тази цел той тогава се опира, разбира сe, на още петима треньори. Възпитаници на НСА сред тях са Силвия Дачева (бивш „кадър” на ЦСКА), която е с треньорски лиценз „B” към БФТ, а от март 2019 г. е и председател на сдружение ТК „15-40”, Александрина Колева с лиценз ”С” (родом от Шумен) и Александър Пенев от Ямбол с лиценз „А”. Димитрина Иванова е с лиценз „С”, а Михаил Петров е инструктор. Някаква специална селекция на треньорите няма, но най-силното оръжие на клуба е, че те тук действат като екип, разбират се много добре.
Цари наистина атмосфера на доверие и взаимопомощ между тях във всекидневната им работа с подрастващите. Затова и първите успехи на състезателите от ТК „15-40” идват сравнително бързо за млад клуб, при това в труден спорт като тениса.
Само пет години след неговото основаване, през 2011 г. момчетата и момичетата до 12 г. са вече шампиони в държавните отборни първенства (ДОП), както и „каките” им до 14 г. , а юношите до 14 г. са втори (сребърни медалисти). Следващата 2012 г. носи четири вицешампионски титли в ДОП: на момичетата до 12 г., юношите до 14 г., както и на юношите и девойките до 16 г. През 2013 г. момчетата до 12 г. и девойките до 16 г. се окичват със златни медали, а момичетата до 12 г. се задоволяват със... среброто. Не по- малко успешни за младите тенисисти от „15-40” са също 2014 и 2015 г. През 2014 г. в ДОП са включени и най-малките „ракети”- до 10 г. Именно в тази възрастова група момчетата и момичетата от клуба в столичния квартал „Редута” надиграват безапелационно своите връстници в България и се изкачват най-високо на призовата стълбичка. Същото правят техните „батковци” – момчетата до 12 г. и девойките до 18 г. 2015-а носи на юношите до 14 г. отново златни медали.
През 2016 г. с най-сериозен отборен успех се поздравяват девойките до 18 г. Елизабет Данаилова и Радина Терзийска печелят шампионската титла. Юношите до 14 г. и до 12 г. на ТК „15-40” стават пък подгласници на победителите. Отборните титли се печелят, разбира се, и от силни индивидуалности. От липса на такива в ТК „15-40” никога не са се оплаквали. Още през 2009 г. шампионка на България на закрито за девойки до 14 г. стана Сара Боевска. През 2011 г. клубът дава национални състезатели и участници в отборите на БФ тенис: Елизабет Данаилова, Александра Караманолева, Иво Карамански, Мартин Атанасов, Борис Попов, Михаил Брадинов, Адриан Андреев. Последният се запознава с тениса именно тук като 5-годишно дете, наставляван от Атанас Георгиев, после тренира в Испания, където бе дори „лице” на съответната тенис академия, а по-късно играе във Франция. Адриан победи през 2015 г. на големия юношески турнир в Грузия (Младежки олимпийски игри) - първа стъпка към сегашния му възход на международния корт. Иначе сега той е картотекиран от ТК „Левски” (София).
През 2012 г. Елизабет Данаилова завоюва златния медал поединично в групата до 14 г., а на следващата година дублира успеха си вече сред 16-годишните. Александра Караманолева пък стана шампионка на България през 2012 г. едновременно в две възрастови групи – до 16 и до 18 г., а година по-късно е трета при жените. Симеон Костов играе финал през 2013 г. при момчетата до 12 г., а връстничката му Елена Тодорова се окичва с бронзов медал. Най-успешната тенисистка на ТК „15-40” за 2014-а е 12-годишната Даниела Димитрова, която прави „хеттрик”. Побеждава поединично на държавните лични първенства (ДЛП) както в зала, така и на открито, шампионка е и на двойки на „червен” корт. Вече в по-горната група (до 14 г.) Даниела си тръгва през 2015 г. със сребърния медал в ДЛП на открито. Антъни Генов стана през 2014 г. в групата до 12 г. двоен вицешампион в зала – поединично и на двойки, а на открито грабва златния медал на двойки. Този път с два сребърни медала (единично и двойки) в ДЛП на открито за 2014 г. се задоволява ексшампионката до 16 г. Елизабет Данаилова. Цветанка Трифонова пък затвърдява пробива на своя клуб и при жените, направен година по- рано от Ал. Караманолева, като спечелва през същата година два бронзови медала в зала – поединично и на двойки. Елизабет, Цветанка, както и Алина Каражова и малката Радина Терзийска (до 12 г.) се изявяват като много добри състезателки на двойки. „Тандемът” Трифонова - Каражова триумфира през 2015 г. на държавното лично първенство в зала в групата до 18 г., докато Елизабет Данаилова е част от шампионското „дуо” (до 18 г.) на същото първенство, но на открито. В същата възрастова група (до 18 г.) и отново на открито Елизабет Данаилова стигна през 2016 г. до полуфиналите поединично на ДЛП, а в зала стана отново шампионка на двойки.
При мъжете студентът в НСА Петър Трендафилов, който обаче се 3 състезава за ТК „15-40”, също изпраща една добра състезателна 2016-а. На ДЛП в зала „София” той се класира на полуфиналите на „сингъл” и взе сребърен медал на двойки. На открито обаче П.Трендафилов е държавен първенец за 2016 г. на смесени двойки заедно с Виктория Очева, също студентка в НСА. На групата юноши до 14 г. пък като че ли е поставена табелка „Запазено” за победи на тенисистите от ТК „15-40”. Освен отборната им победа през 2015 г., на финала на ДЛП в зала с.г. се срещат две момчета от клуба на Редута – Владислав Каражов и Никола Тупаров. Победата се усмихва на Владислав. Много добре се представиха някои състезатели от ТК „15:40” и на последната голяма проява за 2015 г. – „Девин Мастърс”. Васил Димитров и Никола Тупаров станаха подгласници – съответно втори и трети, на победителя при юношите до 14 г. Диан Недев от Шумен.
На „Девин Мастърс-2016” Васил Димитров бе отново финалист, отстъпвайки трудно в три сета на бургазлията Веселин Киселков (ТК Авеню) в групата до 14 г. Още по-успешно Васил се представи на държавното лично първенство (ДЛП) на открито, грабвайки шампионската титла поединично за 2016-а, а на двойки се окичи със сребърен медал. Неговият съотборник Антъни Генов бе участник в шампионския тандем на същото първенство. Така Антъни отбеляза края на състезателната 2016-а, започнала за него много добре с две вицешампионски титли в зала при 14-годишните – поединично и на двойки. Още през 2016 г., ненавършили 12 г., Драгомир Драганов и Михаил Иванов дадоха сериозна заявка, че са новите надежди на ТК „15-40” сред най-малките (до 12 г.). Др. Драганов стана вицешампион на „сингъл” и двойки на ДЛП през 2016 г., а М. Иванов се класира трети поединично в престижния „Девин Мастърс” турнир. Три години по- късно (2019 г.), вече при 16-годишните, Михаил Иванов побеждава в два международни турнира – в Гърция и Сливен.
„Най-пресният” успех за клуба на Редута е шампионската титла за 2018 г. на малката Каталина Петрова на открито до 12 г., която преди това стигна до финала и на ДЛП в зала. „Старият кадър” на „15-40” Александра Караманолева пък направи през 2018 г. добро завръщане на състезателния корт, като заедно с Виктория Очева грабнаха златните медали на двойки на ДЛП за жени в зала.
Тези силни резултати допринасят много намиращият се иначе все още в „детска възраст” ТК „15-40” да бъде сред много малкото клубове от първа категория според класификацията на БФ тенис. Той е на пето място за 2014, 2015 и 2016 г. сред категоризираните над 100 клуба в страната. (Б.а.- през пролетта на 2016 г. те бяха дори 136). Това свое почетно място клубът на Редута запази и занапред в ежегодната класация на БФТ.
„15-40” бързо се утвърждава и като един от най-добрите и прецизни организатори на тенис състезания в България.
Впрочем още със самото си създаване през 2006 г. клубът поема домакинството на държавното лично първенство (ДЛП) на открито до 14-годишна възраст. Става традиция именно тук, на „Редута” да премерват сили най-добрите наши млади „ракети” до 14 г. – в държавни отборни първенства и индивидуални турнири. Така стана и през август 2015 г., като юношеските отборни срещи включваха 4 мача поединично и 1 на двойки. На върха се изкачиха именно юношите (до 14 г.) на ТК „15-40”. През 2016 г. ТК „15-40” бе отново гостоприемен домакин на ДЛП до 14 г.и шампион при юношите стана местният „матадор” Васил Димитров. Този софийски клуб организира от 2011 г. насам през лятото и международния турнир от първа категория „Редута къп” за момчета и момичета до 12 г. от календара на Тенис Европа. Тук се провеждат и регионални първенства с участието на клубове от региона, любителски турнири, вътрешноклубни състезания за подрастващите. На клуба е бил поверяван през 2010 г. и международен турнир от категорията „Фючърс” ($ 10 000) за мъже. За този интензивен календар допринася и фактът, че тук на „Редута”, след като през 2008 г. бе променено ръководството на клуба и за председател на „15-40” бе избран Камен Дееничин, закупиха голям и светъл балон, покриващ 4 корта. За да се постигнат добри резултати в състезания, е необходима широка основа на пирамидата на спортното майсторство. В тенис клуб „15-40” се отделя наистина изключително внимание на детско-юношеските групи. През зимата по 110-120 деца, а лятото до 120 деца и юноши, се обучават в тенис училището. При това тренировките са наистина сериозни, защото групите са до 5 души и се играе 2-3 пъти седмично. „Либерални” са възрастовите граници – от 4 до 18 години. „Тук деца не се връщат поради „напреднала” възраст. Записваме 13 и дори 17-годишни”, подчертават от клуба.
През лятото от 1 юни до 15 септември с интерес се очаква и т.нар. тенис ваканция от 10.00 ч. до 16.00 ч., която включва тенис, забавни игри, физическа подготовка.
„В нашия клуб - не без гордост обобщи спортният директор (до 1 септ. 2016 г.) Атанас Георгиев - не отделяме спорта от забавлението, тренировките - от приятните мигове, приятелите - от конкурентите. Ние предлагаме една игра, в която има много тенис, яки тренировки и истински приятели. Тези, които приемат играта наистина сериозно и показват напредък, развиваме като състезатели. Важното е, че за всекиго остават удоволствието от спорта, споделените мигове с приятели, вкусът на победата. Майсторите на тази игра – нашите треньори, имат волята да се трудят, уменията да обучават и вярата да постигат. Медалите, спечелени от нас, са знаците на тази воля, професионализъм и вяра.”
И наистина, в този клуб се работи с всяко дете, независимо дали от него може да стане добър състезател или не. Важното е то да се научи да играе, да заобича тениса и спорта като цяло.
Именно рационалното използване на базата, винаги навременното вдигане на балона (още до средата на октомври), активната и сериозна работа с подрастващите в тази „най-добра академия за първи стъпки в тениса”, вкл. платеното обучение по тенис, са стълбовете в самофинансирането на тенис клуб „15-40”. Действително упоритата работа на целия екип, който от края на 2016 г. се ръководи от новия спортен директор Силвия Дачева, финансира клуба. До спонсори прибягват само когато трябва да организират турнири. Самата Силвия Дачева отдавна е наясно с тениса, защото е стъпила на кортовете на ЦСКА още на 9-годишна възраст с първа треньорка Антоанета Чергиланова. Със силния отбор на армейския клуб (за дамския тенис там тогава отговаря змс Юлия Берберян) тя е нееднократен държавен първенец в различни възрастови групи – до 12, до 14, до 16 г. Завършила „Тенис” (треньорски профил) в НСА и усъвършенствала се практически още повече като треньорка десетина години в Клагенфурт (Ав), Силвия „прави” една своя възпитаничка там шампионка през 1998 г. на цяла Австрия до 12 г. Вече в България, след четиригодишна треньорска работа в Академия Малееви, през 2008 г. се включва в екипа на Атанас Георгиев в ТК „15-40”.
Сега, начело на клуба, Силвия Дачева се старае клубът на Редута да продължава възходящото си развитие. И наистина, през 2017 г. юношите до 16 г. завоюваха отборната шампионска титла, като Васил Димитров грабна сребърния медал, а Марио Радев - бронза и на държавното лично първенство, а двамата заеха второто място на двойки в същата възрастова група. Отборите на „15-40” при момичетата до 12 г., както юношите и девойките до 14 г., станаха вицешампиони. 2018-а бе също успешна за младите „ракети” на младия клуб. Вече споменахме шампионската титла поединично на открито на 12-годишната Каталина Петрова. С победа на ДЛП, но на двойки при 14-годишните, се поздравиха Михаил Иванов и Християн Семерджиев. Два бронзови медала на „сингъл”, но пък в две възрастови групи – до 16 и в по-горната, до 18 г., спечели Максимилиян Борисов. Държавни отборни първенци станаха юношите на ТК „15-40” до 14 г. и до 16 г., а вицешампионки – момичетата до 12 г. и „каките” им до 14 г. На международния корт през 2018 г. най-добре се изяви Марио Радев с победи в турнири (до 16 г.) в Сърбия и Македония, както и Максимилиян Борисов, триумфирал на международен турнир (до 18 г.) в Стара Загора. Ориентацията на клуба на Редута към деца, към създаването на шампиони сред подрастващите, по думите на амбициозния спортния директор Силвия Дачева–Стоянова (по мъж), е ясна и трайна величина. Затова и 2019 г. не прави изключение в това отношение.
Най-малкият и най-новият шампион от „15-40” се казва Александър Василев (при това двоен и в зала, и на открито), а негов подгласник в групата до 12 г. е... съотборникът му Йоан Найденов. Какво чудно има тогава, че двамата като мощни „локомотиви” изведоха „композицията” от свои връстници до „челния коловоз” на държавното отборно първенство (ДОП) до 12 г. Също на най- високото стъпало на почетната стълбичка се изкачиха отборите на „15-40” при девойките до 14 г. и юношите до 18 г., а юношите до 16 г. трябваше да се задоволят със... сребърните медали. От девойките до 14 г. силно впечатление с индивидуалните си изяви направи Александра Габровска, при това най-вече на международния корт. Тя спечели през 2019 г. турнири (до 14 г.) в Германия и Белгия, но особено ценни са сребърният и бронзовият медали, с които тя се окичи на Източноевропейското първенство в същата възрастова група. Не изостава и силният пол най-вече в лицето на Денислав Проданов. Той зае през 2019 г. третото място поединично на ДЛП при „най- възрастните” юноши до 18 г., както в зала, така и на червени кортове, а заедно с Максимилиян Борисов изтласкаха и отбора на Редута до 18 г. на най-високото стъпало. Денислав победи обаче в два международни турнира до 18 г. в Румъния и Стара Загора, игра финал на силния държавен турнир за мъже „Амбинор къп” през април с.г. на кортовете на ТК „Левски” в София. При това 17годишният тогава юноша стартира от... квалификациите за турнира. Несъмнено големи надежди в него влага и треньорът в „15-40” Александър Пенев, който желае да се ангажира почти изцяло само с неговата подготовка.
Продължава да се развива стабилно и един друг юноша – Михаил Иванов, който през 2019 г. грабна златото в два международни турнира до 16 г. – в Гърция и в Сливен. Успехите отдавна не са нещо ново, нито пък изненадващо за утвърдилия се вече тенис клуб на Редута. Затова в отговор на мой въпрос, какво е все пак новото в „15-40”, какви са новите акценти в нейната дейност, откакто е спортен директор и главен треньор на клуба, Силвия Дачева-Стоянова изтъква: „Първо се опитваме да изпращаме в последно време повече наши треньори на курсове за обучение, дори и в чужбина, стига да са полезни. Много сме благодарни на БФ тенис, че се е заела така активно с квалификацията на треньорските кадри. Тенисът в света се развива динамично и ние трябва да бъдем в крак. Друго ново е нашият стремеж да развиваме клуба повече и към любителите. Да привличаме повече любители и да създаваме по-добри условия и за тях. През зимата имаме достатъчно „мераклии” да играят в нашия светъл, просторен и добре отоплен балон. Сега започнаха да идват повече и през лятото, както абонати, така и на „стенд-бай”. Работим също с клиенти с карти „Содексо”. За нашите любители организирахме с подкрепата на спортната фирма „Уилсън” и турнир в края на септември 2019 г. преди вдигането на балона. Бяха много ентусиазирани, състезанието мина много весело. Ще правим вече такъв турнир и след свалянето на балона, т.е. при старта на сезона на открито. Акцентът към любителите и повече приходи от тях следва да ни помогне и чисто финансово. Никога не забравяме, че се самофинансираме.”, припомня Силвия . Далеч не всичко, разбира се, е безпроблемно. Напротив! Самофинансирането изисква големи усилия от целия състав на „15-40”, само и само да може да се издържа клубът. Впрочем това е общ сериозен проблем на всички наши тенис клубове....